FORMIRAN TREĆI MANEVARSKI BATALJON KAKANJ

Prva svečana smotra Trećeg manevarskog bataljona održana je na Ponijerima, 19. septembra 1994. godine. Na ovoj smotri, tadašnji komandant Trećeg korpusa ARBiH Sakib Mahmuljin je rekao:

Vi ste ono što krasi kakanjski narod. Vi ste najhrabriji među hrabrima, vi ste ponos Kaknja. Generacije koje dolaze imat će o kome i čemu da pričaju“.

Treći manevarski bataljon Kakanj je bio sačinjen od najboljih kakanjskih boraca, prekaljenih u najžešćim borbama mnogih ratišta. Svoj borbeni put ovaj bataljon počinje uspješnim akcijama oslobađanja kota na vozućkom ratištu krajem 1994. i početkom 1995. godine. Nakon toga učestvuje takođe u akciji pokušaja deblokade Sarajeva. U ovoj akciji koja se odigrala na padinama Ravnog Nabožića, uspješno je probijena neprijateljska linija već u prvom pokušaju. Snage Trećeg manevarskog bataljona tada uspijevaju presjeći komunikaciju Semizovac – Srednje.

docekmanevru

Doček za borce bataljona

Treći manevarski bataljon je učestvovao i u veličanstvenoj operaciji oslobađanja Vozuće. U ovoj akciji borci spomenutog bataljona uspijevaju prvi da se spoje sa snagama Drugog korpusa ARBiH odakle se nastavlja oslobodilački pohod prema Ozrenu. Posljednja akcija Bataljona u odbrambeno-oslobodilačkom ratu odigrala se na oslobađanju Sanskog Mosta.

Trećem manevarskom bataljonu odata su brojna priznanja od kojih se izdvajaju dvije pismene pohvale Generalštaba Armije R BiH, jedna od strane Trećeg korpusa, a tri pismene pohvale Komande 35. divizije ARBiH.

Nakon velike pobjede u akciji oslobađanja Vozuće, u Kaknju je 19. septembra 1995. godine upriličen i doček za borce Bataljona.

Tačno na prvi rođendan ovog bataljona, u Kaknju je zabilježeno veličanstveno i nezaboravno ozračje. Neviđeni ponos na kakanjske borce odisao je cijelim gradom. Na platou ispred Doma kulture nastupio je orkestar Radija Kakanj, a taj mali ponosni gradić je bio na nogama.

Na vrh